Види поливу теплиці. Який обрати полив в теплиці та як реалізувати

Для ефективного росту сільськогосподарських культур, і що не менш важливо, для отримання рясного та смачного врожаю овочів, фруктів та навіть квітів вирощених у теплиці з полікарбонату, насіння чи розсаду з першого дня потрібно якісно поливати. А щоб не витрачати час на щоденне носіння води у відрі чи поливалці, варто встановити автоматичний полив в теплиці, який не лише заощадить вам час, а забезпечуватиме ефективне, систематичне та правильне зрошення рослин. 

Систем автоматичного поливу теплиць існує декілька видів, кожен з яких відрізняється особливими перевагами та недоліками. А який полив для теплиці варто обрати, розповідають досвідчені фахівці компанії “Sotex Trade”. “Команда Sotex Trade” не лише знає, які парники є найбільш практичними у використанні, а й виготовляють якісні теплиці з полікарбонату, купити які можна в їхньому інтернет-магазині.

Складові системи автоматичного поливу теплиці

Хоча й існує декілька способів за допомогою яких можна встановити автоматичний полив у теплиці, до основних складових компонентів будь-якої системи зрошення відноситься:

 • спеціальна ємність (резервуар) для збереження води поливу теплиць;
 • потужний водонапірний насос, для подачі води до системи поливу;
 • автоматичний пульт управління, або ж контролер, який активізує роботу насоса та системи в цілому;
 • труби чи шланги з полівінілхлориду, або ж металу, які підводять воду до системи з резервуару;
 • електромагнітні клапани, які відповідно до налаштувань контролера відкривають подачу води у труби чи закривають водотік;
 • редуктор тиску в системі води, який регулює потік із системи водопостачання чи резервуара;
 • крапельниці та зрошувачі, які розбризкують воду по ґрунту, або подають її повільним струменем, що обертається;
 • погодні датчики, які призначення для контролю швидкості вітру, кількості опадів та появи заморозків, дані з яких вносяться у контролер.

Види систем поливу для теплиці

Найбільш поширеними системами автоматизованого поливу парників чи теплиць сьогодні є: наземний або верхній крапельний полив, підземне зрошення, метод дощування та принцип туманоутворення. Будь-який полив теплиці має свої переваги, недоліки та особливості роботи. Тож, далі розглянемо детальніше кожен з видів поливу. 

Наземний крапельний полив

Схема верхнього поливу має вигляд крапельної стрічки, яка встановлюється вздовж кожної грядки чи поблизу стебел та забезпечує рівномірний, а саме головне локальний полив коріння кожної конкретної рослини. Так, верхній полив відрізняється:

 • суттєвою економією води, а саме до 30-50%;
 • водні потоки не порушують та не змивають грунт;
 • коріння одержує оптимальну кількість вологості.

Про те, основним недоліком наземного крапельного поливу є те, що крапельниці забиваються як ґрунтом, так і іншими речовинами, а тому на систему потрібно встановлювати додатковий фільтр від засмічення. 

Підземний крапельний полив

Підземний полив у теплиці, за принципом зрошення, досить схожий на верхній крапельний, але для подачі води використовуються спеціальні трубки, які встановлюються у ґрунт. Основні переваги підземного поливу це те, що:

 • вода не вивільняється та не випаровується з поверхні землі, а максимально зволожує коріння;
 • ґрунт не забивається водою, завдяки чому відбувається процес аерації.

Вагомим недоліком підземної системи крапельного поливу є те, що сам процес встановлення системи є досить трудомістким та передбачає попереднє викопування спеціальних траншей під трубки.  

Принцип дощування

Принцип дощування – це механізм поливу, який відбувається шляхом розпилення води на рослини. Для цього монтуються трубки, по яких надходить вода, до яких під’єднують спеціальні форсунки, які і розпилюють воду. Радіус зрошення методом дощування досить великий, полив відбувається досить швидко, а волога надходить як до коріння рослини, так і до прикореневої зони. Однак, ключовим мінусом у такому випадку є те, що відбувається надмірне перезволоження, яке може призвести до появи різних хвороб як рослини, так і ґрунту та швидке зростання бур’янів. 

Туманоутворення

Такий, автоматичний пристрій поливу як туманоутворення, з кожним роком набирає все більшої популярності серед садівників теплиця, яких рясно засаджена розсадою, яка потребує регулярної іригації. Хоча принцип роботи туманоутворювальної системи досить схожий на принцип розбризкування, але тут зрошення відбувається не крапельне, а у вигляді туману, що дозволяє значно економити воду. Для цього під самою стелею полікарбонатної теплиці монтуються водопровідні трубки з форсунками, які й утворюють завісу з туману. Принцип туманоутворення забезпечує:

 • якісне кореневе та позакореневе зволоження;
 • необхідний рівень вологи повітря у теплиці;
 • охолодження температури повітря, що особливо актуально влітку.

Та, надмірна вологість повітря, яка виникає при даному виді поливу, стимулює розвиток грибків чи інших бактеріальних захворювань культур та землі у теплиці.   

Підведемо підсумок, яку систему поливу краще обрати

Отже, автоматична система зрошення теплиці – це ефективне та раціональне рішення та якісного зрошення. Сьогодні серед садівників популярні 4 види поливу теплиці, а саме: верхній чи підземний крапельний полив, а також метод дощування чи туманоутворення. А щоб грамотно обирати конкретний вид системи зрошення потрібно врахувати рельєф ділянки на якій розташовується теплиця, погодні умови регіону у якому вирощуються культури та індивідуальні особливості тих чи інших тепличних рослин. Також, під час вибору системи автоматизації поливу рекомендується розрахувати відстань теплиці від колодязя чи свердловини, що допоможе вам заощадити витрати на покупку та прокладанні труб важливих для експлуатації даної конструкції.

Цей запис був опублікований в Новини. і позначено тегами permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *