Теплиці ― це конструкції, які протягом багатьох років були і залишаються незамінними помічниками у вирощуванні овочів, фруктів та зелені. Вважається, що найкращим матеріалом для створення теплиці є полікарбонат, на відміну від звичних скла та поліетилену. Це відносно легкий безбарвний матеріал, який добре затримує тепло і здатний пропускати до 90% сонячного світла. Перевагою полікарбонату є його невисока вартість, а купити його можливо будь-де. Крім того, полікарбонат не вимагає облаштування фундаменту і простий в монтажі.
Теплиці з полікарбонату вже здобули симпатію безлічі користувачів і продовжують набирати популярність. Якщо Ви вирішили зробити парник своїми руками, розгляньмо детальніше, за якими критеріями слід вибрати полікарбонат для теплиці. Отож, який полікарбонат краще використовувати для парників?
Види полікарбонату
Найбільш поширеними є стільниковий та монолітний тип матеріалу. Кожен із видів має свої переваги і застосовується у певній сфері будівництва та організації простору. Щоб визначити, який полікарбонат краще використовувати для теплиці, коротко охарактеризуємо їх властивості:
- Полікарбонат монолітного типу має щільну структуру без внутрішніх порожнин. Матеріалу притаманні міцність і стійкість. Він незамінний при спорудженні автобусних зупинок, телефонних будок, захисних екранів на заводах чи в магазинах, дахів будівель та стадіонів, бар’єрів вздовж шосе, павільйонів навколо басейнів і т. д. Незважаючи на всі свої переваги, монолітний полікарбонат має одну особливість ― він не вирізняється еластичністю. Саме тому такий матеріал нераціонально використовувати для теплиць, зокрема аркової форми.
- Стільниковий полікарбонат складається з двох паралельних пластин і ребер жорсткості між ними, які утворюють порожнисті осередки наповнені повітрям, ― стільники. Завдяки цьому підвищуються теплоізоляційні властивості матеріалу. Стільниковий полікарбонат пружний та еластичний, йому легко можна надати потрібну форму. Саме тому стільниковий полікарбонат для теплиці здобув чималу популярність.
Розміри
Отже, стільниковий тип полікарбонату краще використовувати для теплиці. При зведенні парникової конструкції важливе значення мають розміри листів. Стандартна ширина полікарбонату стільникового типу становить 2 100 міліметрів. Довжина такого виду полікарбонату представлена двома варіантами ― 6 000 і 12 000 міліметрів.
Щоб зробити правильний вибір полікарбонату для теплиці, слід звертати увагу на такі характеристики як товщина і вага листа. Адже від цього параметру залежить його здатність пропускати світло та затримувати тепло. Від рішення, який полікарбонат використовувати для теплиці залежить майбутній врожай.
Якої товщини підібрати пластик? Давайте детальніше розглянемо стандартну товщину полікарбонатних листів і сферу їх застосування, щоб з’ясувати, який полікарбонат краще для теплиці у Вашому випадку:
- 3 міліметри ― це найтонший полікарбонат. Як правило, він найдешевший, однак не надто стійкий. Раціонально використовувати трьохміліметровий лист для створення декоративних елементів. Не варто розраховувати, що матеріал витримає навіть мінімальні навантаження. Така товщина абсолютно не підходить для спорудження теплиці;
- 4 міліметри ― така товщина дозволяє листу полікарбоната витримувати незначні навантаження, тому матеріал підійде для створення невеликої теплиці при умові, що вона не буде піддаватися сильним сніговим чи вітровим навантаженням. Його краще використовувати для теплиці на літній сезон;
- 6 міліметрів ― такі листи підійдуть для створення надійних стаціонарних теплиць, які здатні витримувати силу вітру, тиск снігу, удари граду і т. д.;
- 8-10 міліметрів ― така товщина підійде для створення великої за розмірами теплиці для вирощування теплолюбних культур. При використанні таких листів потрібно правильно розрахувати опорну здатність каркасної конструкції, щоб вона змогла витримати не тільки листи, а й можливі додаткові навантаження. Такий матеріал буде ідеальним для облаштування парника в домашніх умовах;
- 16 міліметрів ― таку товщину полікарбонату практично не використовують для домашніх цілей. В більшості випадків цей матеріал використовують для тепличних комплексів, зимових садів, оранжерей тощо.
Резюмуючи, варто підкреслити, що для вирощування культур в теплу пору року для парника довжиною менш як 10 метрів цілком достатньо листів товщиною від 4 до 8 міліметрів. Якщо ж йдеться про теплицю промислових розмірів, що використовується цілий рік і опалюється в зимовий час, то лист полікарбонату повинен бути товщиною не менше ніж 10 міліметрів.
Якщо Ви плануєте створити теплицю арочної форми, тоді для її зведення підійде полікарбонат товщиною від 4 до 10 міліметрів. В такому випадку варто керуватися розмірами самої конструкції і розраховувати навантаження на каркас. Від товщини матеріалу також залежить радіус вигину теплиці.
Якщо ж Ви плануєте створити двосхилу теплицю, то за правилами монтажу товщина полікарбонату повинна відповідати такому параметру як крок обрешітки на даху. Чим рідше розташовані лати, тим товщий слід вибирати полікарбонат. Наприклад, для установки на дах парника полікарбонату товщиною 4 міліметри лати повинні бути не частіше, ніж 50 х 50 сантиметрів, 6 міліметрів ― 70 х 70 сантиметрів і так далі.
Ультрафіолетовий захист
Який стільниковий полікарбонат краще для теплиці? Безумовно, при виборі матеріалу необхідно надавати перевагу тому, який має спеціальний шар захисту від УФ випромінювання. Така оболонка наноситься на одну зі сторін матеріалу. На покриту сторону, як правило, наклеюється кольорова захисна плівка з написами. Зверніть увагу, саме цей бік повинен мати прямий контакт із сонячним промінням. Захисну плівку слід знімати після закінчення монтажних робіт.
Без вищеописаної обробки полікарбонат для теплиць досить швидко зазнає руйнувань під дією сонця. Він втрачає свої оптичні властивості, мутніє, а потім на ньому з’являються дрібні тріщини ― все це згодом стає причиною механічної нестійкості пластин. Наявність захисного покриття ― гарантія довговічності не тільки листів полікарбонату, а й конструкції в цілому.
Колір полікарбонату
Сьогодні листи полікарбонату для парників виробляються більш ніж в 10 різних відтінках. Для нормального росту і розвитку рослин потрібен високий рівень світлопропускання, щоб забезпечити нормальне освітлення всередині теплиці. Фахівці радять вибирати безбарвні панелі, які створюють максимально сприятливі умови для стабільних врожаїв.
Хоча парники з пофарбованого полікарбонату виглядають привабливо, вони затримують 40-60% світла, що згубно позначається на культурах. Прозорий полікарбонат затримує всього 10-20% сонячних променів. Прозорі теплиці з полікарбонату це оптимальне рішення, такий матеріал зробить конструкцію теплиці світлою і теплою. Отже, колір полікарбонату відіграє ключову роль у вирощуванні тепличних культур. Обираючи стільниковий безбарвний полікарбонат для тепличної конструкції, Ви забезпечуєте комфортні умови для росту культур.
На ринку існує безліч пропозицій купити полікарбонат для теплиці. На жаль, не всі пропонують висококласну продукцію. Як вибрати компанію? При виборі фірми посередника, варто звернути увагу на якість продукції, наявність сертифікатів та відгуки попередніх клієнтів.
Деякі фірми пропонують також встановити листи полікарбонату на готовий каркас чи купити теплицю з полікарбонату. Такі рішення можуть бути дуже практичними, адже в такому випадку професіонали зроблять усю складну роботу за Вас. Якщо Ви вирішили купити полікарбонат для теплиць у Луцьку, Львові, івано-Франківську чи Ужгороді, ціна може варіюватися залежно від виробника. На українському ринку представлена продукція багатьох вітчизняних та європейських брендів. Вартість залежить від продуцента, якості та міцності матеріалів.