Кожен з нас неодноразово бачив на даху свого будинку або на будь-якій іншій будівлі водостічні ринви, жолоби та труби для зливу води під час опадів. А чи задумувались ви, як відбувається установка водостічної системи та які елементи необхідні для кріплення водостічних труб?
Дана публікація, від провідних фахівців компанії Sotex Trade, стане корисною саме для тих господарів, які завершили будівництво власного помешкання і переходять до наступного етапу – монтажу водостічної системи своїми руками. А оскільки водостічна система складається з великої кількості необхідних елементів і виконує досить важливу функцію відведення води, а також забезпечує захист покрівлі, фасаду, стін та фундаменту будівлі від негативного впливу атмосферних опадів, монтаж водостічної системи своїми руками потрібно виконувати правильно та відповідно до будівельних вимог. Зазвичай, монтаж водостоків здійснюється у кілька етапів, а про особливості та основні кроки успішної установки водостічних систем розповідаємо далі.
Планування та підготовка перед встановленням водостічної системи
Як і при монтажі будь-яких інших комунікацій будівлі, першим етапом встановлення є планування та підготовка. Цей етап дозволяє уникнути певних помилок та здійснити монтаж з мінімальними затратами часу, ресурсів та коштів.
Тож, перед тим як встановити водостічну систему, потрібно:
- правильно розрахувати площу даху, для того, щоб максимально вірно обрати розмір ринв, діаметр труб, кількість стояків та точок з’єднання, а також ухил водостоків;
- вибрати оптимальне місце розташування та встановлення жолобів і елементів водостоку;
- розрахувати необхідну кількість кріплень, кутових елементів, ринв, муфт, труб та інших комплектуючих елементів, враховуючи висоту та інші параметри будівлі;
- підготувати інструмент, який необхідний для монтажу водостічної системи.
Вибір матеріалів водостічних систем
Від правильності вибору основних елементів водостоку та додаткових комплектуючих деталей, залежить правильність та легкість встановлення водостоків своїми руками, а також їх ефективність, функціональність та термін експлуатації. Тому, обираючи водостічні системи, потрібно враховувати такі фактори:
- конструктивні особливості покрівлі;
- кут нахилу водотоків;
- площа даху;
- обсяг атмосферних опадів та талої води;
- кількість водостічних точок відводу води;
- призначення будівлі;
- специфіка оформлення фасаду.
До складу основних елементів водостічної системи входять такі деталі:
- жолоб, який відповідає за збирання та відведення води;
- труби, по яких відбувається водостік;
- вирва, а саме неширокий канал, який забезпечує необхідний напрямок води, що стікає з даху;
- лійки, яка призначена для спрямування води з жолоба у трубу;
- кути або повороти ринви, які спрямовують потік;
- з’єднувач водостічної труби, який також використовується для збільшення довжини ринви,
- з’єднання водостічної труби з водостічним коліном та для збільшення довжини водогонів;
- тримачі або кронштейни, які призначені для кріплення ринви до покрівельної конструкції;
- заглушка ринви, які застосовуються для закриття торців ринви;
- хомут водостічних труб, основним призначенням якого є забезпечення надійної установки елементів та фіксація стояка ринви;
- наконечник, який змінює напрямок стоку води від стіни будівлі;
- захисна сітка, яка запобігає потраплянню у водостічну систему листя, гілля та бруду;
- обводи, які використовуються для обходу різних декоративних та архітектурних елементів на фасаді будівлі.
Залежно від виробника, водостічні системи можуть бути пластикові або металеві (оцинковані).
Встановлення кріплень для водостоків
Наступним етапом є установка водостоків, а надійно закріпити ці елементи до покрівлі або фасаду можна кронштейнами. Для закріплення ринви слід використовувати кронштейн ринв, а кріпити водостічні труби – гаки для кріплення труб.
Відстань між кріпленнями повинна бути не більше 500-600 мм. Якщо встановлювати кріплення на відстані 1 метр і більше, з часом водостічна система може деформуватися під вагою снігу та води. Розташування точок зливу буває 2 видів: кутове розташування водостічної труби та встановлення зливу ближче до центру стіни. Наприклад, для скатів довжиною понад 12 метрів, монтаж водостічної системи потрібно виконувати на двох кутових точках зливу або закріпити одну в центрі карниза.
Для того, щоб монтаж водостоку був максимально правильним, а система ефективно використовувалась протягом багатьох років, всі жолоби потрібно розташовувати під невеликим нахилом в напрямку воронки. Це також дозволить направляти воду до точок зливу, уникати переливань та застою води.
Монтаж жолобів
Жолоб водозбірної системи слід встановлювати у такій послідовності:
- Вибрати необхідну довжину кріплення та визначити оптимальну точку монтажу.
- Визначення кутів нахилу кріплення у бік воронок збору води.
- Встановіть перші кріплення.
- Виконати монтаж водостічної системи вздовж попередньо проведеної лінії.
При правильному встановленні кронштейнів, монтаж жолобів виконується швидко, а саме головне якісно.
Встановлення водозливних труб
Наступним етапом після планування та підготовки, розрахунку необхідної кількості та вибору основних елементів водостоку, встановлення кріплень та фіксації жолобів є безпосереднє встановлення труб.
Водостічні труби нарізаються на частини відповідних розмірів, з’єднують між собою за допомогою муфти або клейових з’єднань, а потім надійно фіксуються до заздалегідь підготовлених до кріплень. Встановлюються водостічні труби уздовж лобової дошки даху, від крайніх точок до водозбірних лотків або до підземного дренажу.
Герметизація з’єднань водостічної системи та її перевірка
Особливу увагу слід приділити герметизації з’єднань водостічної системи. Надійна герметичність з’єднань, труб та інших елементів забезпечує ефективну роботу всієї системи та запобігатиме протіканню води, а отже, і пошкодженню стін або фасадів будівлі. Для герметизації з’єднань можна використовувати використовуються різні матеріали, зокрема:
- силіконові герметики, які стійкі до негативного впливу ультрафіолетових променів, а температурне розширення не впливає на їхні функції;
- поліуретанові герметики, які відрізняються високою еластичністю та довговічністю, а тому гарантують тривалу герметичність з’єднань;
- бітумні стрічки, які використовуються для герметизації стиків та швів, особливо у місцях, де можливий механічний вплив.
Після нанесення герметичних матеріалів на з’єднання, необхідно перевірити її на герметичність. Для цього через систему потрібно пропустити воду, щоб переконатися у відсутності протікань і належному функціонуванні водовідведення.
Правильна герметизація та регулярна перевірка з’єднань, забезпечить її безперебійну роботу та захистить будівлю від негативної дії води під час опадів.
Догляд та обслуговування водостічної системи
Водостічні системи з пластикових або металевих матеріалів не потребують специфічного догляду чи обслуговування. Однак, візуальний огляд системи та очищення труб та ринв водостічної системи потрібно виконувати щонайменше двічі на рік. Зазвичай очищувати ринви потрібно навесні, після танення снігу. У цей період навіть під час звичайного візуального огляду водостоку можна виявити пошкодження, спричинені впливом надлишкової кількості опадів. Наступний огляд потрібно проводити восени та очищати ринви від листя та гілля. Взимку, за необхідності, сніг із даху потрібно скидати лопатами, щоб він не потрапляв у водостічні труби.