Більшість господарів, які мають навіть невеличку земельну ділянку на території заміського будинку, щороку задають одне й теж саме запитання: як зробити теплицю або парник для раннього вирощування розсади. Адже важко уявити людину, яка не любить готувати та пригощати рідних та гостей смачними салатами зі свіжої зелені та овочів. Тим більше, у правильно виготовленій теплиці, деякі овочі та зелень можна вирощувати впродовж цілого року, якщо вибрати надійне покриття та створити спеціальну систему опалення.
Варіантів зробити парник існує чимало, все залежить від ваших індивідуальних потреб, розмірів ділянки та фінансових можливостей. Яка міні-теплиця своїми руками є найпрактичнішою та чому варто обрати полікарбонат для покриття конструкції парника, розповідають провідні фахівці компанії “Sotex Trade” у цій статті.
Види міні теплиць
Міні-теплиця – це невелика садова конструкція, яка використовується для вирощування розсади та різних видів рослин у домашніх умовах. Основними та обов’язковими її елементами є:
- стійка система кріплення каркасу – фундамент;
- міцний каркас;
- надійне захисне покриття теплиці;
- вхідні двері.
Популярними серед дачників та фермерів є парники, каркас яких можна швидко змайструвати з підручних матеріалів та встановити на ділянці. Наприклад, каркас міні-теплиці можна зробити з дерев’яних рейок чи металевої труби, або ж виготовити конструкцію зі старих віконних рам. А тепер коротко обговоримо чим відрізняється кожен вид, їхні ключові переваги та особливості.
Міні-теплиця з дерев’яних планок
Теплиця, каркас якої виготовлений з дерев’яних планок, брусків або дощок, є доволі стійкою, а тому може використовуватися для вирощування ранньої зелені або розсади овочів. Найчастіше будується такий вид у формі трикутного тунелю, а для виготовлення не потрібні спеціальні будівельні, достатньо вміти користуватися звичайною або електричною пилкою. Форма та розмір теплиці визначаються відповідно до індивідуальних потреб та кількість розсади, яку планується вирощувати у ній. Зовні дерев’яний каркас такої теплиці можна покрити щільною поліетиленовою плівкою або ж використати надійний полікарбонат для теплиць.
Невеличка теплиця з дерев’яних планок є досить надійною та стійкою, а тому її можна залишати на осінньо-зимовий період. Тривалість періоду експлуатації буде залежати від матеріалу, який ви обрали для покриття та терміну його зношування.
З металевим каркасом
Каркас міні парника, виготовлений з нержавіючої рами та металевих рейок, є одним з найміцніших та надійніших. Однак для його виготовлення потрібно витратити чимало часу, матеріалу та коштів. Адже метал, сам по собі, має досить високу вартість, і виготовлення металевого каркаса передбачає зварювання його окремих елементів між собою. Досить часто даний вид каркасу використовують для виду міні-теплиці у формі “будиночка”, а для накриття встановлюють щільну поліетиленову плівку, скло або полікарбонат тепличний.
Металевий каркас невеликого парника є досить стійким, витримує сильні пориви вітру, негативний вплив вологи та різних атмосферних опадів. Тому, його можна не розбирати на зиму і використовувати для вирощування розсади, обладнавши системою опалення та крапельного поливу.
Міні-теплиці зі старих вікон
Даний вид є оптимальною конструкцією для вирощування раннього врожаю зелені, овочів або квітів, а процес її виготовлення не займає багато часу. Якщо у вас залишились старі вікна, для встановлення теплиці вам потрібно лише декілька дерев’яних дощок, бруски, шурупи та фантазія, а процес виготовлення здійснюється у декілька етапів:
- по периметру майбутньої міні-теплиці потрібно викласти цеглу та встановити на неї дерев’яні бруски;
- до внутрішньої частини бруска, за допомогою шурупів потрібно вертикально прикріпити дошки, створивши основу;
- надійно закріпити до каркаса із дерев’яних вертикальних брусків та дощок віконні рами.
Розміри парника зі старих вікон залежить від кількості віконних рам, які ви можете використати. Але, зазвичай, такі теплиці виготовляють невеликих розмірів, оскільки вони призначені для вирощування розсади ранніх сортів.
Де краще розмістити міні-теплицю
Правильне розташування на ділянці на 50%, а той на всі 100% збільшує врожайність та суттєво продовжує термін експлуатації споруди. Для того, щоб вибрати найкраще місце для міні-теплиці, потрібно знати декілька основних принципів, зокрема:
- оптимальна відстань від дерев, житлових або господарських будівель;
- рівний рельєф ділянки встановлення;
- максимальна кількість сонячного світла та тепла;
- додатковий захист від вітру за рахунок стін невисоких господарських споруд або паркана.
Так, рекомендується розміщувати власноруч виготовлені міні-теплиці на східній ділянці приватної садиби. При такому розташуванні конструкцій, сонячні промені будуть освітлювати рослини рівномірно та під оптимальним кутом нахилу. А якщо площа вашої ділянки невелика, теплицю можна розмістити поблизу однієї зі стін господарської будівлі, яка захищатиме її від сильних вітрів. Для отримання максимальної кількості сонячного випромінювання, відкриті ділянки такої теплиці слід розміщувати на південну сторону.
Види матеріалів для міні-теплиці
Для покриття виготовленої власноруч міні-теплиці можна використовувати різний матеріал, зокрема агроволокно, поліетиленову плівку, полікарбонат. Ваша теплиця прослужить не один рік поспіль, якщо матеріал відповідатиме таким показникам як:
- легкість та практичність монтажу;
- висока світлопропускна здатність;
- відмінна стійкість до тривалої дії ультрафіолетового випромінювання, атмосферних опадів;
- висока стійкість до зміни температурних режимів та механічного пошкодження;
- низька вага та помірне навантаження на прилеглі грунти;
- тривалий термін експлуатації;
- доступна вартість.
Міні-теплиця з агроволокна
Агроволокно – це міцний та легкий нетканий матеріал, який виготовляють з екологічно чистої сировини – поліпропілену, який використовують як для захисту та догляду за рослинами, так і для виготовлення покриття міні-теплиць. Розрізняють агроволокно декількох кольорів, які визначають властивості та призначення матеріалу. Наприклад:
- біле агроволокно відмінно пропускає сонячну енергію та вологу, а також фільтрує надлишкову кількість ультрафіолетового випромінювання та захищає від перезволоження грунтів;
- чорне агроволокно добре пропускає вологу, захищає рослини від переохолодження, але повністю перешкоджає потраплянню сонячного світла.
Дачники надають перевагу покриттю міні-теплиці білим агроволокном, а саму конструкцію виготовляють невеликих розмірів та трикутної або аркової форми.
З плівки
Теплична поліетиленова плівка – доступний та поширений матеріал, який використовують для накриття міні-теплиць та великих сільськогосподарських парників. Завдяки відмінній гнучкості та низькій вазі, плівкою можна швидко та легко накрити каркас міні-теплиці. Крім того, плівка має високі світлопропускні властивості та добре захищає розсаду всередині теплиці від вітру та холоду. Однак, використання тепличної плівки як матеріалу для покриття міні-теплиці має декілька важливих недоліків, а саме:
- досить швидке зношування, розривання та пошкодження;
- недостатня стійкість до помірного фізичного та механічного навантаження;
- накопичення конденсату на поверхні, який без регулярного провітрювання стає середовищем для розмноження шкідливих мікроорганізмів;
- необхідність знімати плівку з каркаса теплиці, очищати та правильно зберігати під час холодів.
Міні теплиця з полікарбонату
Полікарбонат – це прозорий будівельний матеріал з полімерів найвищої якості, який має невелику вагу, але у 250 разів міцніший за агропромислове скло і на всі 90% краще пропускає сонячне світло, ніж плівка. Розрізняють два види полікарбонату: монолітний та сотовий. Сотовий полікарбонат виготовляють методом екструзії розплавлених гранул через спеціальне обладнання, з використанням спеціальних форм. А монолітний полікарбонат – це суцільно вилитий полімерний лист, без внутрішніх шарів чи повітряних пустот. Полікарбонат вважається найкращим матеріалом для покриття власноруч виготовленої міні-теплиці, оскільки відрізняється такими позитивними перевагами як:
- висока міцність, надійність та ударостійкість;
- відмінна стійкість до механічних пошкоджень;
- хороша термостійкість та вогнетривкість;
- високий поріг стійкості до дій пестицидів, хімічних речовин та органічних добрив;
- відмінна стійкість до втрати кольору, високої вологості та низьких температур;
- легкість транспортування та встановлення;
- підвищена пластичність та низька вага;
- високий рівень прозорості;
- великий вибір різних кольорів;
- доступна ціна.
Крім цих переваг, монолітний або сотовий полікарбонат, на відміну від звичайного чи агроскла, навіть при механічному пошкодженні не розламується на дрібні шматочки, а тому є абсолютно безпечним у використанні.
Як зробити міні-теплицю своїми руками
Якщо ви вже обрали матеріал та визначилися з формою, розмірами та видом теплиці, пропонуємо ознайомитися з короткою інструкцією, дотримуючись якої ви швидко та без жодних зусиль зможете побудувати парник своїми руками. Етапи створення теплиці своїми руками:
- вибір та підготовка ділянки під міні-теплицю;
- підготовка схему конструкції;
- виготовлення фундаменту;
- зведення каркаса;
- кріплення до каркаса обраного покрівельного матеріалу;
- герметизація щілин, створення вентиляції, встановлення дверей.
Надихайтеся нашими ідеями та не бійтеся експериментувати! Створюйте оригінальні та практичні міні-теплиці своїми руками та смакуйте свіжі та екологічно чисті овочі, вирощені у ній.